Jak pomóc dziecku w nauce?

Interesuj się tym, co jest dla dziecka ważne, czego się uczy w szkole.

• Nigdy nie wykonuj pracy domowej za dziecko.
  • Pozwól, aby Twój uczeń był samodzielny, wspomagaj nie wyręczaj.
  • Pozwól, aby dziecko samo odrabiało lekcje, czuwaj dyskretnie.
  • Zaplanuj z dzieckiem czas odrabiania lekcji i bądź konsekwentny w jego przestrzeganiu.
  • Wyznacz stałe miejsce pracy dziecka w domu.
  • Zadbaj o ciszę.

Jaki jest przepis na dobre wyniki w nauce? "Po prostu sprawdzaliśmy zeszyty" - mówią rodzice bardzo zdolnych dzieci. Stójcie więc murem za Waszymi dziećmi, niech one wiedzą, że mogą na was liczyć, że trzymacie rękę na pulsie. Poczucie bezpieczeństwa, akceptacja i wreszcie miłość do dziecka sprawi, że Wasze pociechy zaczną odnosić sukcesy w szkole !

Aby Wam pomóc zamieszczamy adresy ciekawych stron internetowych.

Kształcenie
  • Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie! - "Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji". Jim Trelease
    Lawinowo rośnie ilość informacji i wiedzy. Kto nie czyta, nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie. Czytanie buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

• Bajki i wiersze dla dzieci - źródło nowych pomysłów, gdy wyczerpały się pokłady wyobraźni podczas opowiadania cowieczornych bajek
    biblioteka.pac.pl - Ilustrowane bajki i wiersze dla dzieci
    republika.pl/aholka
    bajecznik.pl
    republika.pl/bajeczny_swiat - Bajeczny świat
    bajka.pl
    janbrzechwa.w.interia.pl - Bajki Jana Brzechwy

• Teksty lektur szkolnych i ich opracowań - ostatnia deska ratunku dla zapracowanych rodziców, gdy dziecko potrzebuje "natychmiast, do przeczytania na jutro" trudno osiągalnej w bibliotece książki ;-)
    republika.pl/iczapka - lektury dla klas I-III
    dzieci.best.pl - Wirtualna półeczka

• dysleksja.univ.gda.pl - Polskie Towarzystwo Dysleksji zrzesza rodziców dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu, pisaniu (dysleksja, dysortografia, dysgrafia) oraz profesjonalistów służących pomocą tym dzieciom: psychologów, logopedów i nauczycieli-terapeutów.

• Jak pomagać dziecku w nauce? - Poradnik dla rodziców. Strona z serwisu gazeta.pl.

• Jak wybrać gimnazjum? - Kryteria jakie warto brać pod uwagę przy wyborze gimnazjum. Strona z serwisu www2.gazeta.pl.

Komputer i Internet
  • dzieckowsieci.pl - Niebezpieczeństwa, które grożą dzieciom w Internecie oraz sposoby ich unikania.

• dzieci.org.pl - Artykuł Ireny Pulak "Dzieci w sieci, czyli Internet dla najmłodszych" dotyczący wykorzystywania komputera i Internetu w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.

• beniamin.pl, opiekun.com - programy (do ściągnięcia), które blokują dostęp do szkodliwych dla dzieci stron internetowych

• dzieci.org.pl - Bezpieczeństwo i higiena pracy z komputerem

• republika.pl/terapiapedagogiczna - Spis wartościowych programów dla dzieci. Jeśli chcemy kupić dziecku jakiś program komputerowy na pewno wartościowszym prezentem od zwykłych gier będzie program edukacyjny.

• microsoft.com - Jak zwiększyć bezpieczeństwo dziecka korzystającego z Internetu?

• microsoft.com - Jak zabezpieczyć komputer przed wirusami, hakerami, oprogramowaniem wywiadowczym i innymi atakami?

Strony dla rodziców:

Nazwa

Adres WWW

Ośrodek Terapii i Diagnozy Dysleksji

www.dysleksja.pl

O dysleksji - Rady dla rodziców

serwisy.gazeta.pl/edukacja/

O dysleksji

Polskie Towarzystwo Dysleksji

www.dysleksja.waw.pl

Co warto wiedzieć o dysleksji

serwisy.gazeta.pl/edukacja/